Publikacje

deklaracja ceeb

Nowy obowiązek właścicieli nieruchomości – deklaracja CEEB

2021-06-17

Już od 1 lipca właściciele nieruchomości będą mieli nowy obowiązek. Od tego dnia trzeba będzie wypełniać tzw. deklaracje CEEB, w których należy wskazać z jakiego korzysta się źródła energii.

Na razie nieznane są szczegóły nowej deklaracji. Wiadomo za to, że za jej niezłożenie będzie groził mandat w wysokości 500 zł. Albo nawet grzywna – do 1500 zł. Deklarację należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie przepisów.

Nowe deklaracje mają stanowić bazę dla Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Znajdą się tam dane o położeniu budynku i jego właścicielu, o rodzajach ciepła, z jakiego korzystają budynki mieszkalne w Polsce. W związku z tym, zgłaszane muszą być wszystkie źródła ciepła dostępne w budynku, czyli kotły, grzejniki gazowe i na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, kuchnie węglowe, pompy ciepła, sieć ciepłownicza, instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz ogrzewanie elektryczne.

Deklarację będą musieli wypełnić właściciele lub zarządcy budynków. W przypadku właścicieli mieszkań ogrzewanych ze wspólnych źródeł, deklaracje będzie wypełniać spółdzielnia lub zarządca. Jeśli dany lokal mieszkalny korzysta jednak z odrębnego źródła energii, obowiązek nadal spoczywa na właścicielu mieszkania.

W jaki sposób złożyć deklarację CEEB? Można to zrobić zarówno elektronicznie, jak i w formie papierowej w urzędzie. Nie przewiduje się sankcji za błędy we wprowadzonych danych.

Deklaracje CEEB mają pomóc w walce ze smogiem. Zebrane dane mogą posłużyć do planowania wydatków oraz potrzebnych programów i dofinansowań. Pomogą również ocenić skalę problemu dotyczącego przestarzałych systemów zaopatrujących w ciepło. Niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji może skutkować mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną w wysokości nawet 5000 zł.

Czym jest podatek katastralny?

Windykacja Warszawa

Powrót do publikacji