Publikacje

podatek katastralny

Czym jest podatek katastralny?

2021-05-05

Choć resort finansów poinformował, że nie prowadzi prac nad prowadzeniem podatku katastralnego, to temat powraca do dyskusji w przestrzeni publicznej jak bumerang. Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to podatek od wartości posiadanej nieruchomości. Im droższa byłaby nieruchomość, tym wyższy podatek trzeba byłoby zapłacić. Niedawno jeden z portali internetowych zasugerował, że rząd planuje wprowadzenie podatku katastralnego. Przypuszczenia oparto na fakcie, że Ministerstwo Finansów poszukiwało nowych ekspertów do pracy w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych. Wśród obowiązków wymieniano m.in. „przygotowywanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin”.

Te doniesienia resort finansów zdementował w lutym 2021 r. Mimo to temat nowego podatku od nieruchomości często jest poruszany w mediach, dlatego wydaje się, że wprowadzenie nowej daniny jest tylko kwestią czasu.

W krajach europejskich funkcjonują różne sposoby rozliczania podatku, zawsze jednak podstawą wyliczeń jest wartość nieruchomości. W Niemczech taki podatek wynosi około 2% wartości, natomiast w Wielkiej Brytanii przyjęto system progresywny.

Windykacja Warszawa >>>

Prawo nieruchomości – zapoznaj się z naszą ofertą >>>

Powrót do publikacji