Publikacje

czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony?

Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Wkrótce się dowie

2021-09-10

Rząd wkrótce wprowadzi przepisy pozwalające pracodawcom sprawdzić, czy dany pracownik jest zaszczepiony.

Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w TVN24, że rząd wkrótce dostarczy pracodawcom narzędzia, które pozwolą zapewnić bezpieczne środowisko pracy. Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy pracownik przyjął szczepienie przeciwko COVID-19.

– W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów – poinformował.

Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Już wkrótce pracodawcy uzyskają dostęp do informacji nt. zaszczepienia bądź niezaszczepienia pracownika. To z kolei pozwoli żonglować pracownikami pomiędzy poszczególnymi działami. Pozwoli nawet na przydzielanie innego zakresu obowiązków. Aby udowodnić, że jest zaszczepiony, pracownik będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. Oprócz tego, pracodawca otrzyma możliwość wymagania od osób ubiegających się o pracę informacji o szczepieniu, przebyciu choroby COVID-19 lub wyniku aktualnego testu diagnostycznego.

Innym pomysłem na motywowanie do zaszczepienia się jest wprowadzenie bezpłatnego urlopu dla niezaszczepionych. Ustawa ma pozwalać również na przenoszenie w obrębie firmy pracowników niezaszczepionych i takich, którzy COVID-19 nie przeszli. To również może wpłynąć na niższe wynagrodzenie takiego pracownika.

Kto musi mieć kasę fiskalną? Czy są wyjątki?

Windykacja Warszawa

Powrót do publikacji