Publikacje

vat aliexpress

VAT AliExpress. Będzie podatek od towarów spoza UE

2020-11-09

Od 1 lipca 2021 r. objęte VAT-em zostaną towary przychodzące spoza UE. Zmiana znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw.

Ustawa jest efektem tzw. unijnego pakietu VAT e-commerce, którego główny cel to uszczelnienie systemu podatkowego w UE. Dziś sytuacja wygląda tak, że unijny fiskus często nie otrzymuje podatku od towarów, które klienci z UE zamawiają z krajów trzecich za pośrednictwem takich platform jak: AliExpress, Wish, Amazon czy eBay. W większości krajów UE import towarów w przesyłkach o wartości do 22 euro jest zwolniony z VAT. Mniej uczciwi handlarze robią odstępstwa od tej reguły przy dużo większych kwotach.

Zniknie zatem to zwolnienie. Od 1 lipca 2021 r. każdy towar zakupiony spoza UE będzie więc opodatkowany, a podatek zostanie odprowadzony do unijnego fiskusa. Będzie pobierany od kupującego albo już przy zakupie przez platformę internetową, albo przy dostawie przez firmę kurierską bądź pocztę. Odpowiedzialność za wdrożenie systemu podatkowania spoczywać ma na właścicielach platform sprzedażowych.

Więcej aktualności TUTAJ.

Windykacja Warszawa >>>

Powrót do publikacji