Publikacje

podatek cukrowy

Podatek cukrowy od 1 stycznia. Już widać wzrost cen napojów

2021-01-04

Od 1 stycznia obowiązuje podatek cukrowy, którym obciążone są napoje słodzone cukrem lub słodzikami. W praktyce nowy podatek oznacza wzrost cen wielu popularnych napojów. W tym m.in. Coca-Coli czy Pepsi.

O wysokości podatku cukrowego decydują trzy opłaty. Pierwsza z nich to tzw. opłata stała, która wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Druga to dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Trzecia, tzw. opłata zmienna, to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Z opłaty stałej są zwolnione napoje, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20 proc. Wyłączone spod opłaty stałej są także wszelkie izotoniki.

Jak można zauważyć w sklepach, ceny słodzonych napojów wzrosły średnio o 40 proc. Np. w Biedronce za Coca-Colę dotychczas płaciliśmy ok. 4,35 zł. Dziś kosztuje już 6,29 zł. Jak wylicza portal WirtualneMedia.pl, Pepsi o podobnej objętości kosztuje w Biedronce 6,49 zł (wcześniej 4,29 zł). Z kolei Fanta – 5,99 zł (wcześniej 4,19 zł). Podrożała także Oranżada Hellena, za której butelkę 1,25 l trzeba zapłacić 3,49 zł.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Windykacja Warszawa

Powrót do publikacji