Publikacje

mandat za brak maseczki

Mandat za brak maseczki – podstawa prawna. Sejm przyjął ustawę

2020-10-27

Mandat za brak maseczki – wielu Polaków pytało, jaka jest podstawa prawna dla takiej kary. Sejm przyjął już w tej sprawie ustawę. Mało tego, przewidziano większe sankcje.

Ustawa wprowadza podstawę prawną dla mandatu za brak maseczki. Celem – skuteczniejsze egzekwowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Ponadto będą nakładane większe kary. Mandat za brak okrycia nosa i ust wzrośnie z 500 do 1000 zł. Rozszerzono katalog podmiotów, które mogą nakładać takie sankcje. Obejmie to wszystkie służby mające kompetencje do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym (np. straż miejska, Straż Ochrony Kolei, Służba Celno-Skarbowa itp.). Pieniądze pochodzące z mandatów za brak maseczki i innych związanych z niestosowaniem się do restrykcji będą trafiać bezpośrednio na rachunek Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ustawa przewiduje też kary dla przedsiębiorców naruszających ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W przypadku niezastosowania się przedsiębiorcy do ogólnie przyjętych zasad sanitarnych, będzie można nie przyznać mu wsparcia udzielanego w ramach tarczy antykryzysowej.

W Polsce na koronawirusa zachorowało już 253 688 osób. Zmarło 4 438.

Więcej aktualności TUTAJ.

Windykacja

Powrót do publikacji