Publikacje

mały zus plus

Jak przejść na Mały ZUS Plus? Co daje Mały ZUS Plus?

2020-02-04

1 lutego wszedł w życie tzw. „mały ZUS plus”. Przez najbliższe cztery tygodnie przedsiębiorcy będą mogli składać wniosek o niższe składki. Można to zrobić także online.

Jak przejść na mały ZUS plus?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność w 2019 r. i opłacali składki w pełnej wysokości, muszą między 1 lutego a 2 marca wyrejestrować się z obowiązku ubezpieczeniowego określonego kodem 05 10 lub 05 12. Zrobią to na formularzu ZUS ZWUA. By przejść na mały ZUS plus, trzeba zmieścić się w limitach, które wynoszą maksymalnie 120 tys. przychodu spółki i 60 tys. zł dochodu. Uwaga – przy określaniu wysokości dochodu nie można pomniejszać go o koszty, ani skopiować kwoty z rocznego rozliczenia podatku PIT. Tak zaplanował to ustawodawca.

Wobec tego dochód przedsiębiorcy, który przez cały 2019 r. płacił składki w pełnej wysokości (od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia), podskoczy o niemal 11 tys. zł (jeśli opłacał dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) lub około 9950 zł (jeśli nie opłacał dobrowolnego chorobowego). Natomiast ci, którzy przez cały 2019 r. opłacali preferencyjne składki, muszą do dochodu doliczyć ponad 2500 zł (gdy płacił chorobowe) lub około 2300 zł (gdy go nie płacił).

Mały ZUS plus – kalkulator

Aby uniknąć pomyłki przy składaniu wniosku, można skorzystać z kalkulatora udostępnionego na stronie e-skladka.pl. Kiedy okaże się, że przedsiębiorca mieści się w limitach, w dalszej kolejności musi wyrejestrować się z ubezpieczenia na dotychczasowym kodzie oraz zarejestrować się w ZUS na nowo formularzem ZUS ZZA z kodem 05 90 lub 05 92. Dokumenty można składać do 2 marca 2019 r. Następnie trzeba złożyć formularz ZUS DRA cz. II, który określa podstawę wymiaru składek – termin graniczny to 10 marca.

Mały ZUS plus online

Co ważne, cały proces można wykonać nie tylko podczas wizyty w oddziale, ale także online, jeśli posiadamy ePUAP i profil zaufany lub podpis elektroniczny. Z małego ZUS-u plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w oparciu o kartę podatkową i równocześnie korzystali z zwolnienia z VAT.

Więcej przydatnych aktualności TUTAJ.

Powrót do publikacji