Publikacje

kwarantanna domowa

’Kwarantanna domowa’ pod lupą. RPO złożył wniosek do Morawieckiego

2020-11-17

Aplikacja “Kwarantanna domowa” nie od dziś wzbudza wiele kontrowersji. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienia dot. działania aplikacji.

Wątpliwości wzbudza zakres informacji, do których dostęp ma ta aplikacja. Teoretycznie wymaga ona dostępu do: internetu, aparatu, lokalizacji, zdjęć. Podczas instalacji „Kwarantanna Domowa” prosi jednak o szerszy zakres uprawnień, obejmujący chociażby dostęp do mikrofonu. RPO pyta także o kwestię korzystania przez aplikację z usługi Google Play, w ramach której przetwarzane są dane użytkowników.

Aplikację “Kwarantanna domowa” zainstalowało już ponad 400 tys. obywateli. Mają więc prawo do wiedzy, jakie aplikacja wykonuje działania w ich telefonie.  RPO zależy przede wszystkim na gwarancji przestrzegania podstawowych standardów ochrony prywatności i autonomii informacyjnej jednostki, a także na spełnianiu wymogów RODO. Oczywiście RPO zaznacza przy tym, że prawo do prywatności może podlegać ograniczeniom, ale na konstytucyjnie określonych zasadach.

Ze względu na różny poziom kompetencji cyfrowych obywateli, trzeba sformułować informacje i komunikaty dot. aplikacji w ten sposób, by były zrozumiałe dla wszystkich. Zwłaszcza że aplikacja „Kwarantanna Domowa” wzbudza wiele kontrowersji wśród Polaków.

Więcej aktualności TUTAJ.

Windykacja Warszawa

Powrót do publikacji