Publikacje

kara za fałszywy paszport covidowy

Kara za fałszywy paszport covidowy. Coraz więcej aktów oskarżenia

2021-10-18

Sądy przystąpiły do rozpatrywania spraw dotyczących fałszywych paszportów covidowych. Chętnych na podrobione certyfikaty nie brakuje, a pojawia się coraz więcej aktów oskarżenia w takich sprawach.

Ogłoszenia o możliwości załatwienia lewego paszportu covidowego albo zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 z łatwością można znaleźć w sieci. Ceny oscylują w granicach od 250 do nawet 1500 zł. Ci, którzy skorzystali, muszą liczyć się z tym, że do sądów napływa coraz więcej aktów oskarżenia w takich sprawach – informuje „Rzeczpospolita”.

Kara za fałszywy paszport covidowy. Coraz więcej aktów oskarżenia

Jak poinformował „RP” Bogdań Święczkowski z Prokuratury Krajowej, ,,prowadzone są postępowania dotyczące wystawiania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie w zamian za korzyść majątkową oraz oszustw związanych z ofertami sprzedaży środków ochronnych w postaci masek, rękawic, substancji dezynfekcyjnych i testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu testów i maseczek niespełniających wymaganych standardów”.

– Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lubelskim tylko w 2021 r. wysłała do sądów 119 aktów oskarżenia. Chodzi o przestępstwa z art. 270 § 1 kodeksu karnego – informuje „Rz” Stanisław Orzeł, prokurator rejonowy.

Jaka grozi kara za fałszywy paszport covidowy? Ów art. 270 § 1 kodeksu karnego głosi, że „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

Organy ścigania monitorują oszustów

Policja zapewnia, że monitoruje takie sprawy. Jak twierdzą służby, zasadniczo nie jest problemem odróżnienie fałszywego certyfikatu covidowego od oryginału. W podróbce nie znajdzie się znaków, które można łatwo sprawdzić w aplikacji.

Sprawą fałszywych paszportów covidowych zajęła się także Naczelna Izba Lekarska. Zapowiedziano liczne konsekwencje dla medyków, którzy zdecydowali się wystawić fikcyjne zaświadczenie. Wśród nich wymienia się postępowanie wyjaśniające w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, a także zawiadomienie organów ścigania – oświadczyła NRL.

Ogłoszenia o możliwości wydania fałszywego testu bądź paszportu covidowego można znaleźć na wielu polskich portalach, również w grupach na Facebooku. Ceny sięgają od 200 zł do 1500 zł. Zanim ktoś zdecyduje się jednak na zakup podrobionych zaświadczeń, powinien liczyć się z możliwymi konsekwencjami.

Windykacja Warszawa >>>

E-paragon już wkrótce. Papierowe paragony odchodzą do lamusa

Powrót do publikacji