Publikacje

e-recepta

Od 8 stycznia otrzymamy już tylko e-receptę

2020-01-10

Wraz z dniem 8 stycznia 2020 r. e-recepty stały się obligatoryjne. Lekarze muszą od tej pory wystawiać tylko receptę elektroniczną i wyłącznie takowa będzie realizowana w aptekach.

E-recepta to recepta wystawiana elektronicznie. Lekarz przekazuje ją pacjentowi drogą mailową lub SMS-em, co ma usprawnić zarówno ich wystawienie jak i realizację w aptece. Dostęp do recepty zostanie zapewniony z poziomu telefonu, a oprócz tego lekarz będzie miał w systemie podgląd do wcześniej wystawianych pacjentowi recept, jak i historii leczenia pacjenta. To ma pomóc jeszcze lepiej zadbać o nasze zdrowie.

Lekarz wystawia e-receptę, a ta przychodzi na nasz adres mailowy bądź numer telefonu. W przypadku, gdy nie możemy skorzystać z tych dwóch opcji, lekarz może na naszą prośbę wydrukować plik, zawierający receptę. Mało tego, każdą receptę znajdziemy na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku utraty maila możemy ponownie pobrać e-receptę z IKP. Internetowe Konto Pacjenta to nie tylko odbiór i realizacja recept. Umożliwia ono także sprawdzenie historii swoich wizyt, wszelkie skierowania, przebyte leczenia, dawkowania leków czy dotychczasowe recepty.

Aby zakupić lek w ramach e-recepty, trzeba pokazać farmaceucie plik PDF z kodem kreskowym lub podać kod SMS wraz z numerem PESEL osoby, dla której została wystawiona e-recepta. Wydrukowaną e-receptę można pokazać farmaceucie podobnie, jak receptę tradycyjną.

Od wczoraj tradycyjne recepty nie są już stosowane w gabinetach lekarskich i aptekach, poza kilkoma określonymi przypadkami. Przede wszystkim lekarz wystawi tradycyjną receptę w przypadku awarii prądu czy braku dostępu do systemu e-zdrowie. Papierowa recepta może zostać również wystawiona dla osób o nieustalonej tożsamości.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Powrót do publikacji