Publikacje

e-dowód

E-dowody od 4 marca

2019-02-20

E-dowody wchodzą w życie. Wniosek o wydanie elektronicznego dowodu będzie można złożyć od 4 marca, dostać dowód – kilka dni po tym terminie. E-dowody mają m.in. ułatwić załatwianie spraw w urzędach czy przychodniach i szpitalach.

E-dowód przede wszystkim ma służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych. Co ważne, nie będzie trzeba wymieniać dotychczasowych dokumentów, bo zachowają ważność. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym – będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny.

Do e-dowodów będzie przypisany kod PIN. Numer PIN do e-dowodu będzie nadawany w urzędzie, w trakcie jego wydawania. Zmienić go będzie można w urzędzie oraz przez internet. Jak ma wyglądać nowy dowód? Z zewnątrz będzie podobny do obecnego, wewnątrz natomiast umieszczony zostanie chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne, w tym zdjęcie biometryczne.

Jeśli ktoś będzie chciał otrzymać nowy dowód, ale bez warstwy elektronicznej, musi złożyć wniosek o wydanie dokumentu w wersji on-line najpóźniej do wtorku 26 lutego do godz. 23:59. W formie analogowej, tj. w urzędzie w wersji papierowej – do 1 marca do godz. 11:30.

Powrót do publikacji