Publikacje

drugi etap znoszenia obostrzeń

Drugi etap znoszenia obostrzeń rozpocznie się w maju. Zapowiedzi rządu

2020-04-24

Drugi etap znoszenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa rozpocznie się już na początku maja – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek rząd rozpoczął tzw. „odmrażanie” gospodarki. Zrezygnowano z niektórych ograniczeń, wprowadzonych wcześniej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.  Od 20 kwietnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, wchodzić do lasów i parków. Poza tym więcej osób może równocześnie korzystać ze sklepów i zrzeszać się w miejscach kultu religijnego.

Obóz rządzący zapowiada, że drugi etap odmrażania rozpocznie się niebawem. Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie maja zniesione zostaną kolejne obostrzenia. Zniesienie restrykcji obejmie wtedy między innymi hotele i inne miejsca noclegowe (ale nadal z pewnymi ograniczeniami),  sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

Jak zapewnił rzecznik rządu, władza z umiarkowanym optymizmem podchodzi do statystyk zakażeń w Polsce. Wydaje się, że epidemia nie nabrała takiego rozpędu, jak przypuszczano na jej początku. “Miejmy nadzieję, że jeszcze w kwietniu będziemy mogli ogłaszać dane dotyczące uruchamiania kolejnego etapu – czy to będzie przełom kwietnia i maja, to zobaczymy. Te rozstrzygnięcia niebawem” – powiedział Müller.

“To duży dylemat, jak postąpić, jeżeli chodzi o weekend majowy, dlatego te dane, które do nas płyną, będą o tym decydowały, ale pierwsza połowa maja to jest data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu” – mówił rzecznik.

W II etapie znoszenia restrykcji rząd zapowiedział otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz otwarcie hoteli. Restauracje, fryzjerzy i galerie handlowe najwcześniej mają zostać otwarte po kolejnych dwóch tygodniach, czyli najwcześniej 18 maja. W trzecim etapie rządowego planu umożliwiona zostanie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (ale bez publiczności).

Więcej ważnych informacji znajdziesz W TYM MIEJSCU >>>

Twoja firma straciła płynność finansową w związku z epidemią? Rozwiązaniem może być WINDYKACJA >>>

 

Powrót do publikacji