Publikacje

Co lepsze – rozwód czy separacja?

2019-06-10

Co lepiej zrobić – rozwieść się czy wejść w stan separacji? Separacja ma pozwolić małżonkom odpocząć od siebie, uchyla wspólnotę małżeńską, zaś rozwód definitywnie rozwiązuje małżeństwo.

W obu przypadkach, zarówno separacji, jak i rozwodu, pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Gdy ma dojść do separacji, sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Kluczowe w tej kwestii jest dobro dzieci – jeżeli ma ono zostać zagrożone, sąd nie orzeknie ani separacji, ani rozwodu. Ponadto po orzeczeniu separacji małżonkowie nie będą po sobie niczego dziedziczyć. Zasadniczą różnicą między separacją a rozwodem jest także to, że po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie małżeństwo, natomiast separacja nie pozostawia takiej możliwości.

Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy. W przypadku separacji mogą zostać ustalone te same kwestie, co przy rozwodzie, tj. alimenty, kwestie opieki nad dzieckiem, sprawy majątkowe itd.

źródło: kpdwiejak.pl

Powrót do publikacji